* * fatemieh-soti.mp3 پزشکی وسلامت - یک جرعــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه انتظار
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

یک جرعــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه انتظار

در انتظار طلوع خورشید

پزشکی وسلامت

  جای جوش صورت وروش های درمان آن


دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]
جایگاه جوش:
اسکارآکنه تورفتگی های که ناشی ازجوشهای عمیقی است که دربعضی موارداین چالها سطحی ودربعضی موارد عمقی میباشد. هرچه اسکارها سطحی تر باشد پر کردن و صاف کردن آن آسان تر و سریعتر وهرچه اسکارها عمیق تر باشند صاف تر کردن آنها دشوارتر ونیاز به زمان بیشتری دارد.

جهت درمان اسکارآکنه قبلا به این شکل بود که بایداول جوش فعال را متوقف می کردیم و وقتی مطمًن می شدیم که بیمار،حداقل جوش عمیق نزند و بعد اقدامات لازم جهت صافترکردن فرو رفتگی ها را شروع می کردیم ولی با پیشرفت دستگاه های لیزر امروزه میتوانیم همزمان با بهبود آکنه فعال  فرورفتگی های آن را هم صاف کرد.

در حال حاضر روشهای درمانی موثر برای اسکار آکنه میتواند یک یا ترکیبی ازچند روش زیر باشد:
1- میکرودرم ابژون:
دراین روش به کمک ذستگاه میکرودرمابرژن لایه های سطحی پوست برداشته شود که پوست زخم نشودو هرچه اسکارها عمیق تر باشند تکرار بیشتری نیاز دارد.  تکرار آن میتواند هر 2 یا3 هفته یکبار باشد.ولی این روش جهت اسکارهای بسیار عمیق توصیه نمی شود. دراین روش جوش فعال ، تیرگی محل جوش ها نیز بهبود می یابد همچنین منافذ باز بسته تر شده  و همزمان اسکارها سطحی تر می شوند. این روش یک کار فیزیکی بوده وتقریبا هیچ عارضه ای ندارد وفرد میتواند بلافاصله به محل کار خودبرگردد.

2-IPL:
iplنیست ولی اصطلاحا به آن لیزر IPLگفته می شود، کلاژن سازی پوست تحریک میشود و اسکارها سطحی تر می شوند و با تکرار آن پوست صاف می شود . ضمن اینکه ، کمک به بستن منافذ ، قرمزی جای جوش را نیزو کاهش می دهد.این روش نیز عارضه خاصی ایجاد نمی کند وفرد بلافاصله به کار روزمره خود ادامه  می دهد.( بدون نیاز به پانسمان ).این روش همچنین میتواند جوشهای فعال و التهابی را نیز بهبود بخشد و سبب میشود طول مدت درمان کوتاه گردد تا حدی که بیمار را از مصرف همزمان آنتی بیوتیک بی نیاز نماید.

3- لیرزCO2  :
در این روش جوش فعال باید قبلا درمان شده باشد و فرد تقریبا هیچ جوش فعال  و التهابی روی صورت نداشته باشد. دراین روش احتیاج به بیحسی موضعی میباشد. این رو ش به مهارت و تجربه زیاد پزشک نیاز دارد. بیمار پانسمان میشود که تا 10 روز ادامه دارد و پس از آن پوست صاف تر و صورتی رنگی ایجاد می شود که این قرمزی پوست می تواند از 1 تا چند ماه ( 3-2 ) دامه یابد و پس از آن کاملا از بین می رود وپوست یکدست وهم رنگ می شود که حتما باید دراین روش پس ازبهبودی زخم ها از ضد آفتاب استفاده شود تا محل زخم ولیزر شده تیره نشود. این روش  در دستان ماهر  طی یک جلسه حدود%60تا80% بهبودی (صاف شدن فرورفتگی) دارد..که معمولا درصد خیلی خوبی است وبیمار رضایت دارد.

- نکته مهم در لیزر پوست این است که بهبود ، اسکارها بستگی به عمق آنها دارد.
اسکارهای سطحی تقریبا کاملا صاف میشوند ولی اسکارهای عمیق تر فقط 60% بهبودی دارند ولی فرد می تواند پس از 6 ماه لیزر را مجدد انجام دهد. یا اینکه از روش های میکرودرم ابرژن وjplو لیزر فرکشنال جهت بهبودی بیشتر استفاده نمایند.

ازعوارض دیگرلیزرco2به جزقرمزی میتواند pipباشد که آن تیره شدن محل لیزر شده است که بیشتردرافراد، خیلی تیره ویا کسانی که زیاد درمعرض آفتاب قرار می گیرند رخ میدهد. که درصورت بروزاین مشکل می توان با میکرودرم ابرژن و دارو آنرا از بین برد. پس از به بازار آمدن لیزرهای فرکشنال co2  استفاده از لیزر co2  بسیار کاهش یافته است.

لیزر فرکشنال:CO2
جدیداً دستگاه لیزر فرکشنال  CO2بدلیل اینکه شرایط نسبتا دشوار لیزر CO2قبلی را ندارد و فرد لیزر شده میتواند بعد از لیزر به کارهای روزمره خود ادامه دهد از محبوبیت خاصی بهره مند شده است.در این روش بدون نیاز به تزریق ماده بی حسی منطقه مورد نظر لیزر می شود و لی پوست دچار زخم یا ترشح نمیشود و  در نتیجه نیاز به پانسمان ندارد .قرمزی مختصری به مدت 5 تا 6 روزایجاد می شود که پس از آن هیچ گونه آثاری از لیزر باقی نمی ماند.این لیزر عوارض احتمالی لیزرCO2را  نداردو pipایجاد نمیکند. این روش درمانی نیاز به تکرار ماهیانه دارد و بسته به عمق اسکار (فرورفتگی) بین 3 تا 6 جلسه نیاز است.جهت کسب نتایج بهتر افرادی که اسکارهای سطحی دارند کاندیدای مناسب تری برای این لیزر هستند و.افراد با اسکارهای عمیق بهتر است از لیزر CO2معمولی ویا روشهای ترکیبی استفاده کنند.

ساب سیژن:
در این روش جسبندگی پوست به بافت های زیرین توسط سوزن مخصوصی جدا می گردد ودر نتیجه ظاهرا عمق اسکارهای عمیق کمتر می شود . زخم والتهاب زیر اسکارها خود محرک کلاژن سازی است وبا ساخت کلاژن بیشتر عمق اسکارها پرشده وصاف تر می شوند در صورت نیلز این روش را می توان دوباره تکرار کرد .

تزریق چربی :
در بعضی اسکارهای عمقی که تورفتگی زیاد است وی توان با استفادهاز چربی که هز خود فرد گرفته می شود ودر درون اسکار ها تزریق می گردد ظاهر اسکار را پروصاف تر نمود .

مطالب مرتبط :
جوش صورت و ایزوترتینوئین
برای درمان لکهای ناشی از جوش چه کنیم ؟
برای درمان جوشگاه های ناشی از آکنه چه کنیم ؟
پیشگیری از ایجاد جوشگاه ساده‌تر از درمان آن است
جوش صورت و حاملگی

 منبع:http://www.pezeshkonline.ir*****  علل شایع تیرگی زیر بغل وکشاله راندکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]تعداد زیادی از کاربران در مورد مشکل تیرگی کشاله ران وزیر بغل سئوالاتی داشته که تصمیم گرفته شدن در این مبحث به بررسی علل شایع این مشکلات بپردازیم تعدا زیادی از افراد مخصوصا کسانی که پوست سبزه تری دارند از تیرگی زیر بغل ویا تیرگی کشاله ران که همان محل اتصال رانها به بدن است شکایت دارند .می دانیم که پوست بدن در همه انواحی یکنواخت نیست ودر بعضی نواحی بصورت طبیعی تیره تر ویا روشن تر از سایر قسمت هاست .مثلا سر آرنج ها ،سر زانو ها ،دور چشمها، زیر بغل ،کشاله ران، قوزک پا  وآلت تناسلی معمولا کمی تیره تر ویا حتی در بعضی موارد کمی روشن تر از بقیه پوست است .

تیرگی نواحی چینها (کشاله ران وزیر بغل ) دلایل متفاوتی دارد .از شایعترین علل تفاوتهای رنگی ژنتیکی است که سبب می گردد بعضی افراد بیشتر از سایرین تمایل به تیره شدن پوست در این قسمت ها داشته باشد ومعمولا در این افراد نمی توان کار زیادی برای رفع این تیرگی انجام داد.

در نواحی چینهای بدن به دلیل تجمع عرق وپوست مرده امکان تغییر رنگ بیشتر وجود دارد همچنین سایش پوست هنگام حرکت وراه رفتن مخصوصا اگر از لباسهای تنگ استفاده شود ویا فرد دارای اضافه وزن هم با شد سبب تیره شدن پوست در نواحی کشاله ران وزیر بغل می گردد.

یکی دیگر از علل تیرگی در این نواحی آکانتوزنگریکانس است که اغلب در افراد چاق وشاید همراه با اختلالات غدد دورن ریز از جمله پرکاری وکم کاری تیرئید بیماری سندرم پلی کیستیک تخمدان (pco)  ودیابت (مرض قند ) همراه باشد درآکانتوزنگریکانس که پشت وکناره های گردن را هم در گیر می کند پوست حالت مخملی وتیره پیدا می کند که به مرور به ضخامت وتیرگی آن افزوده می شود .اگر آکانتوزنگریکانس برای اولین بار در سنین بالا 40 سال رخ دهد باید اول علل بدخیمی را چک کنیم .

هر تحریک پوستی ناشی از بیمایهای پوستی ویا تحریک توسط فرد مانند خارندن زیاد پوست در این نواحی ویا استفاده زیاد از تیغ ژیلت ، موم انداختن های مکرر می توانند به مرور زمان باعث تیره شدن پوست گردد.

حاملگی نیزخود یکی از دیگر علت های تیرگی پوست است که معمولا بعد از زایمان خود بخود برطرف می گردد .سایر بیماریهای پوستی که در ناحیه کشاله ران وبا زیر بغل اتفاق می افتد نیز می توانند سبب تیره شدن پوست در این قسمت ها شوند از جمله :

  • قارچ های پوستی
  • اریتراسما
  • پسوریازیس
  • لیکن پلان
  • درماتیت سبوره
  • اینترتریگو
  • هیدرآدنیت ساپوراتیوا

درپایان باید در نظر داشته باشیم که پوست نواحی چین ها (زیر بغل وکشاله ران )به دلیل نازک تر بودن واینکه معمولا محل های پر از باکتری هستند وهمچنین بدلیل تجمع عرق وسلولهای مرده پوست محل مناسبی برای مصرف داروهای ضد لک قوی نیستند ونمی توان انواع ضد لک ها یی که در صورت بکار می روند روی پوست این نواحی استفاده کرد چون امکان دارد پوست این ناحیه را تحریک کند وخود سبب خارش وتیره شدن و یا حتی زخم شدن پوست شود .

مطالب مرتبط :
تیرگی زیر بغل و کشاله ران
آیا رنگ چهره شما به نظر تیره و کدر و فاقد شفافیت میباشد ؟

رفع تیرگی پوست با لیزر کیوسویچ
منبع:http://www.pezeshkonline.ir*****

  نحوه شروع و ادامه غذاهای کمکی برای شیرخواران


دکتر ایرج حق شناس [ متخصص کودکان و نوزادان ]
1_ تغذیه کمکی را با فرنی آرد برنج از هفته اول ماه هفتم شروع نموده و با رعایت نکات زیر طی 12-6 ماهگی به مرور گروههای مختلف غذایی را در رژیم او بگنجانید.
2_ هر غذای کمکی را برای شیرخوار از 2-1 قاشق مرباخوری شروع و در طی 7 روز آن را به 4 تا 5 قاشق مرباخوری و 3 مرتبه در روز برسانید.
3_ دقت کنید که شروع غذای کمکی جدید به معنی قطع غذاهای کمکی قبلی نیست بلکه برای متنوع ساختن تغذیه شیرخوار میتوانید 2 یا 3 نوع از غذاهای کمکی را که قبلا" نیز به شیرخوار داده اید تهیه کرده ودر طول روز به او بدهید.
4_ رعایت بهداشت مواد غذایی و بهداشت فردی در تهیه غذا و تغذیه شیرخوار الزامی است.
5_ همزمان با افزایش سن شیرخوار دفعات تغذیه تکمیلی را به روش زیر افزایش دهید.

ماه هفتم: از یک بار در روز شروع کرده و به 3 بار در روز برسانید
ماه هشتم: 4 بار در روز
ماه نهم ودهم: 4 تا 5 بار در روز
ماه یازدهم و دوازدهم: 5 بار در روز

غذاهای کمکی را به ترتیب زیر برای شیرخوار شروع کنید: 

ماه هفتم:
            هفته اول :
فرنی آرد برنج
           هفته دوم : شیر برنج یا حریره بادام 
           هفته سوم : سوپ شامل گوشت ماهیچه یا مرغ ، برنج و سبزی

ماه هشتم : 
              هفته اول : زرده تخم مرغ پخته را در آب جوشیده یا شیر مادر حل کنید و با قاشق به شیرخوار بدهید، از یک قاشق چایخوری شروع طی یک              هفته تا ده روز به نصف زرده برسانید(تخم مرغ باید به مدت 5 دقیقه در آب بجوشد و به آب مقداری نمک اضافه شود که تخم مرغ نشکند)
             هفته دوم : حبوبات سهل الهضم مثل عدس و ماش 
             هفته سوم : آبمیوه مثل لیمو شیرین و یا آب سیب از یک قاشق مرباخوری شروع تا به تدریج به 30 سی سی برسد (آبمیوه با فنجان یا قاشق به شیرخوار داده شود)                                                 

 

ماه نهم و دهم:  مصرف سایر حبوبات علاوه بر ماش و عدس ، کته نرم با گوشت ، تکه های کوچک سیب زمینی پخته ، میوه های پوست کنده و له شده مثل سیب

ماه یازدهم و دوازدهم :  تمامی غذاهایی که از ماه هفتم تا ماه دهم به شیرخوار داده شده است.

از ماه دوازدهم به بعد:  جایگزین نمودن تدریجی غذاهای مناسب موجود در سفره خانواده به جای غذاهای کمکی

روش تهیه غذاهای کمکی مورد نیاز شیرخوار:

1_ فرنی آرد برنج :
مواد لازم : آرد برنج : یک قاشق غذاخوری سرپر - شکر : یک قاشق مرباخوری - شیرپاستوریزه : یک لیوان

روش تهیه : آرد برنج را در شیر حل کنید و شکر را به آن اضافه کنید سپس آن را روی شعله ملایم گذاشته و به هم بزنید تا کمی از شیر مادر غلیظ تر شود ، معمولا" بعد از جوش آمدن حدود 5 تا 10 دقیقه برای قوام آن کافی است.
(در صورتی که از شیر محلی برای تهیه غذای کمکی نوزاد استفاده می کنید حتما" آن را به مدت 5 دقیقه(از زمان شروع جوش)بجوشانید و سپس آن را برای تهیه غذای کمکی به کار ببرید)

2_فرنی حریره بادام :
مواد لازم : مغز بادام : 3 عدد - آرد برنج : یک قاشق مرباخوری سر صاف  - شکر : یک قاشق مرباخوری سر صاف - شیر پاستوریزه : نصف لیوان

روش تهیه:  بادام را سه ساعت در آب جوش بخیسانید سپس پوست آن را جدا کرده و پودر کنید، پودر بادام را با آرد برنج و شکر مخلوط کرده،روی حرارت ملایم گذاشته و آن را به هم بزنید تا به غلظت مناسب برسد.(با افزایش سن و تمایل شیرخوار به این غذا می توان تعداد بادام ها و سایر ترکیبات را اضافه نمود)

3_سوپ گوشت :
مواد لازم : گوشت مرغ یا ماهیچه بدون چربی : 60 تا 65 گرم - سبزی مثل گشنیز ، جعفری یا لوبیا سبز : سه قاشق غذاخوری - برنج یا ماکارونی : یک قاشق غذاخوری - پیاز کوچک : یک چهارم قطعه  -  کره یا روغن مایع : نصف قاشق مرباخوری

روش تهیه : گوشت ماهیچه یا مرغ را با پیاز بپزید. پس از اینکه کمی گوشت پخت، برنج یا ماکارونی را اضافه کنید و با حرارت ملایم بپزید، در انتها سبزی خرد شده را اضافه نمایید. وقتی کاملا" پخت آن را از روی حرارت بردارید و کره یا روغن مایع را به آن اضافه کنید.

4_کته ماهیچه :
مواد لازم :
ماهیچه : یک تکه - برنج : یک استکان کوچک یا 4 قاشق غذاخوری - روغن مایع یا کره : یک قاشق مرباخوری - پیاز کوچک : یک چهارم قطعه

روش تهیه : ماهیچه را ریز کرده و با مقداری آب و پیاز به خوبی بپزید سپس برنج را به همراه روغن مایع یا کره به آن اضافه کنید تا به شکل کته نرم درآید، آن را به همراه ماست به شیرخوار بدهید.

 توجه :
1_ غذای سال اول شیرخوار شیرین، ترش و ادویه دار نباشد.
2_ با شروع تغذیه کمکی شیرخوار احتیاج به آب جوشیده سرد شده دارد. روزهای اول کمتر و به تدریج که غذا بیشتر می شود احتیاج زیادتر می شود.
3_ به تدریج که غذای کمکی بیشتر می شود از دفعات شیر مادر بایستی کاسته شود:
از ماه 7 تا 10 مجموعا"پنج مرتبه شیر
از ماه 10 تا 12 مجموعا"چهار مرتبه شیر
از ماه 12 تا 24 مجموعا"سه مرتبه شیر
از دادن موز ، هویج ، شیر پاستوریزه ، خرما ، بیسکویت ، بستنی ، توت ، تمشک ، گیلاس ، آلبالو ، خربزه ، انگور و کیوی خودداری شود.

دکتر ایرج حق شناس - متخصص کودکان و فوق تخصص نوزادان
اصفهان ، خیابان فردوسی ، حدفاصل پل فردوسی و خیابان منوچهری ، طبقه فوقانی بانک مسکن
تلفن : 2215560          www.drhaghshenas.com   

اقتباس از نشریه شماره 6 تغذیه تکمیلی مرکز بهداشت استان اصفهان

مطالب مرتبط :

شروع غذای کمکی در نوزادان          *****